26.septembrī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns tikās ar inovāciju un tehnoloģiju platformas “Water Europe” direktoru Durku Krolu, lai apstiprinātu LIAA vēlmi veicināt Latvijas inovāciju spēlētāju iekļaušanos šai partnerības platformai un vienotos par sadarbību kopīgu projektu attīstībā.
“Kā vienu no Latvijas valsts tēla stratēģijas elementiem esam definējuši “Misiju jūra 2030”, tas ir pasākumu kopums kā ar inovāciju palīdzību sekmēt virzību uz tīrāku Baltijas jūru un vienlaikus prezentētu valsti kā vietu, kurā top pasaulē pieprasītas inovācijas. Sadarbībā ar “Water Europe” ūdens inovāciju jomā varam veidot jaunas partnerības, lai būtiski kāpinātu Latvijas ieguldījumus pētniecībā un attīstībā, piesaistot papildus resursus no ES programmas “Apvārsnis Eiropa” un citiem fondiem,” uzsver LIAA direktors K.Rožkalns.
Platformā “Water Europe” šobrīd ir vairāk nekā 250 biedru, kas pārstāv visu ūdens ekosistēmu, tostarp nozarē strādājošos uzņēmumus, zinātniskās institūcijas, pašvaldības, komunālo pakalpojumu sniedzējus un sabiedriskās organizācijas.
“Latvijas uzņēmumiem un akadēmiskajām institūcijām varam piedāvāt gan vīziju par inovatīvā Eiropas ūdens sektora virzību, gan arī tīklu, kas palīdzētu iesaistīties izpētē un inovācijās, kas nepieciešamas, lai šo vīziju īstenotu,” saka “Water Europe” direktors Durks Krols.
“Water Europe” jau iesaistījusies Rīgas Tehniskā universitāte, bet interesi par dalību paudušas arī Rīgas un Liepājas pašvaldības. LIAA ir gatava uzņemties koordinējošo lomu, lai savestu kopā Latvijas uzņēmumus, zinātniskās institūcijas un citas ieinteresētās organizācijas ar platformas biedriem, kuri spējuši piesaistīt līdz pat 75% no visa programmas “Apvārsnis Eiropa” ūdens tematikai plānotā finansējuma. Jāuzsver, ka uzņēmumi, kuri vēlēsies pievienoties “Water Europe” varēs saņemt atbalstu līdz 80% no dalības maksas LIAA administrētajā starptautiskās konkurētspējas veicināšanas programmā. Būtiskus ieguvumus no dalības platformā “Water Europe” var gūt arī pašvaldības attīstot dažādus risinājumus kā efektīvāk apsaimniekot notekūdeņus vai risinātu citus ar pilsētvidi vai ūdenssaimniecību saistītus jautājumus. Pašvaldībām dalība “Water Europe” ir bez maksas.
Šobrīd Latvijā norisinās darbs pie normatīvā regulējuma izstrādes dažām pilotteritorijām, kurās varētu testēt jaunās tehnoloģijas. Tādā veidā mēs varētu piesaistīt “Water Europe” biedrus savu pētījumu veikšanai tieši Latvijā. LIAA iesaistījusies arī citās aktivitātēs ūdens inovāciju veicināšanai. Šī gada pavasarī sekmīgi aizvadīts hakatons “City to Sea”, kura rezultātā tiek attīstītas ūdens tēmai veltītas septiņas jaunas biznesa idejas. Arī zinātnes komercializācijas programmā šobrīd ir četri ūdens tematikai veltīti projekti, kuri noslēgsies šī gada decembrī.